Tvoj život je tvojím najúžasnejším dielom

Keď pátrate po naozaj dobrej knihe, môže sa veľmi ľahko stať, že sa stratíte v záplave nespočetného množstva knižných titulov, z ktorých môže byť celkom náročné vybrať „ten jeden“, ktorý práve v danú chvíľu skutočne potrebujete, a ktorý bude odrážať tému v spracovaní, po akom túžite. Keďže rada píšem o témach, ktoré sa v určitom smere dotýkajú nás všetkých a môžu pootočiť pohľad akým vnímame, či viesť k zamysleniu – práve preto vznikla myšlienka vytvoriť blog venovaný knižným recenziám, ktorý bude niesť názov Terapia knihou. Čítanie v mojich očiach totiž nie je iba prvkom a prejavom vzdelávania budujúcim osobnosť, ale môže sa stať rovnako utišujúcim liekom pre dušu a vnútorné prežívanie.

 

Ako sa to všetko začalo? Inšpiráciou sa stal citát, ktorého autorkou je Virginia Woolf. Znel: „Prečítaj tisíc kníh a tvoje slová budú plynúť ako rieka.“ Myšlienkou a prvotným zámerom boli tri veci – prinášať hodnotný obsah, pomoc v podobe recenzií kníh a pridať aj svoj osobný pohľad. Občas sa môže stať, že práve knihy nám dokážu autenticky sprostredkovať to, čo kdesi v nás drieme a čaká na svoje znovuobjavenie. Sú vstupnou bránou do sveta predstavivosti, čím prinášajú krídla duši a rozsvecujú jej podstatu. Som večný hľadač odpovedí a knihy vnímam ako veľmi intímne dialógy s výnimočnými priateľmi, kde žiadna téma nepredstavuje tabu. Bernard Bolzano vyjadril myšlienku, s ktorou sa nedá nesúhlasiť: „Knihy sa podobajú na domov, kam sa vraciame aj cez najväčšiu búrku.“ Veľakrát sa totiž stáva, že po knihách siahame práve vtedy, keď naša duša potrebuje byť vypočutá tým správnym spôsobom a utíšená slovami, ktoré nielen povzbudia a dodajú odvahu, ale aj prinesú hrejivé láskavé objatie plné porozumenia.

 

Dovoľte mi preto pozvať vás nahliadnuť a zablúdiť do môjho sveta kníh, v ktorom vďaka recenziám snáď objavíte tie svoje knižné poklady. Na začiatok prisuňte stoličku o kúsok bližšie, uvarte si skvelý čaj, a nechajte myšlienky voľne plynúť.

 

Soňa Kovačiková
Autor