Recenzia knihy – Eric Hubler & Philip Blanc – Ekvilibrista

„Rovnováha je najhlbšou tendenciou všetkej ľudskej aktivity.”

Jean Piaget

 

Šťastie – akými inými slovami ho možno označiť? V mojich očiach predstavuje synonymum pre harmóniu, balans či pokoj vychádzajúci z vnútra človeka, ktorý dokáže odolať tlaku vonkajšej reality. Je to cesta životom sily a poznania. Rovnováha sa však častokrát stáva životným bodom neustáleho strácania sa a nachádzania medzi snom a realitou, prípadne leží voľne rozložená na miskách váh, kde na jednej strane možno vidieť vzlety a na druhej pády. Umením v tomto bode je nájsť „stred”, priestor z ktorého si vždy vieme udržať nadhľad nad tým, čo život ponúkne. Ako predznamenáva samotný názov knihy, všetko v živote je o rovnováhe, schopnosti nájsť balans aj na miestach či v situáciách, ktoré sa môžu javiť ako bezvýchodiskové. Niekedy to však nie je o pomyselnej ťažobe vecí, ktoré sa v živote udejú, ale o pokore, s akou k nim dokážeme pristúpiť. Je možné nachádzať rovnováhu aj v prípade neustáleho chybovania? Je snáď niečím, čo možno nájsť alebo je potrebné ju vytvoriť? Ako veľmi dôležité sú na ceste životom zdanlivé zlyhania? Akým jazykom k nám v takých chvíľach prehovára život? Ako sa javí naša skutočná realita? V tomto príbehu sú srdce a myseľ všetkým…

 

„Skôr či neskôr nám všetkým život ukáže svoju odvrátenú tvár. Môže sa to stať kedykoľvek. Hovorím tomu pád.”

Autori Eric Hubler a Philip Blanc rozpovedajú príbeh, ktorý v sebe spája mnohé hlboké zamyslenia a úvahy. Ekvilibrista je príbehom muža, ktorého v určitej fáze života osud privedie k starému pánovi – ekvilibristovi k hostincu U šťastnej hviezdy. Uzavrú spolu dohodu, v ktorej mu ekvilibrista prisľúbi podať pomocnú ruku, aby sa muž dostal zo slepej uličky v ktorej sa ocitol.

„Všeobecne platí, že v náročných situáciách je ťažké zachovať si nadhľad a myslieť jasne. Alebo zvoliť najlepšie riešenie. Takže na vás mám otázku: Ste ochotný podstúpiť skúšku, aby ste sa naučil vysporiadavať s problémami?”

Starý pán mužovi ponúkne náročnú cestu, na ktorej mu postupne poodhaľuje tajomstvo vnútornej vyrovnanosti. Avšak prostredníctvom svojich lekcií učí muža porozumieť sebe. Odkrýva tajomné miesta ľudskej psychiky a nabáda k ceste, na ktorej konci má objaviť harmóniu nielen so sebou samým, ale aj so svetom.

„Slová sú plodmi našich myšlienok a vypovedajú často omnoho viac, než si dokážeme uvedomovať.”

Múdrosť, s ktorou pristupuje ekvilibrista k mužovi je ohromujúca. Poodkrýva nielen hĺbku myšlienok, ale taktiež zvádza na dlhú púť vnútorného uvedomenia. Ako predurčuje príbeh, ide o neľahké putovanie, vyžadujúce odvahu nahliadnuť dovnútra a postaviť sa tvárou v tvár obmedzeniam a presvedčeniam, ktoré nás spútavajú. Príbeh v sebe rozpovedá niekoľko rovín, ktoré možno vidieť ako stupne ľudskej túžby.

„Každý pád, každý neúspech, vyvoláva v človeku emócie. Niekedy intenzívne, inokedy hlboké. Viete, emócie patria k základným ľudským prejavom a môžu nás posúvať dopredu. Ale nesmú nás ovládať. Takže potrebujeme zistiť, či nás emócie ovplyvňujú pozitívne, alebo negatívne. Analyzovať, aká je za nimi pozitívna alebo negatívna sila, a tú dostať pod kontrolu. Inak sa kontrole vymkne. A to potom má nedozierne následky.”

Ekvilibrista je knihou, ktorá v čitateľovi vzbudí inšpiráciu. Je intímnou sondou ľudského bytia, ktorá ponúka vstupnú bránu do sveta, ktorý by mohol byť navždy zamknutým a nedotknutým. Rozprávanie ekvilibristu nabáda čitateľa krok po kroku zastavovať a zamýšľať sa nad svojimi životnými krokmi, nad ich významom.

„Život prináša mnoho skúšok. Často sa domnievame, že tie naše sú ťažšie než skúšky iných ľudí. I to je ľudské. Nerovnováha, ktorú teraz cítite, vyplýva čiastočne z vášho uhlu pohľadu a z vašej interpretácie.”

Myšlienky a dialógy, ktoré príbeh ponúka, majú silu dotknúť sa každého z nás. Mnohé zamyslenia nás budú sprevádzať ešte dlho po dočítaní, kedy sa aj my môžeme slobodne rozhodnúť podstúpiť vlastnú cestu a stať sa ekvilibristami života.

„Skúsenosť ekvilibristovi napovedá, že jedného dňa opäť spadne, čo je len ďalšia príležitosť k tomu, aby dokázal, že sa vždy dokáže vrátiť späť na lano.”

Pred niekoľkými rokmi prešiel mojím životom jeden múdry človek, ktorý mi povedal: „vždy si drž svoj stred, nech sa deje čokoľvek – necúvni. Nech si akokoľvek zatlačená do kúta – nenechaj to tak. Buď o krok vpred.” Dnes už viem, že je to myšlienka, ktorá univerzálne platí aj v momentoch, kedy si môžete myslieť, že životne nevládzete. Opak je pravdou. Vtedy sa vaša cesta iba uvoľňuje, aby vám život prihral niečo oveľa lepšie a ukázal vám, že vás potrebuje na celkom inom mieste. Nikdy neviete, kedy na ceste životom stretnete toho svojho ekvilibristu, ktorý vám pootvorí dvere vašej osobnej sily a zbúra vami pevne vystavané hradby, aby do nich mohlo vojsť svetlo. Tou bránou však už musíte prejsť sami. Tam, za múrmi vašej osobnosti totiž čaká nový príbeh. Nové ja. Preto pozorne načúvajte životu. Vždy k vám prehovára.

 

„Nemôžete nikoho nič naučiť. Môžete mu nanajvýš pomôcť, aby to sám v sebe objavil.”

Galileo Galilei

Vydavateľstvo: Rybka Publishers

Rok vydania: 2019

Počet strán: 200

Rozmer: 260×128 mm

ISBN: 978-80-87950-68-5

Kniha dostupná na: https://www.rybkapub.cz/Eric-Hubler-Philip-Blanc-EKVILIBRISTA-d216.htm

Hubler, E. – Blanc, P. 2019. Ekvilibrista. Praha: Rybka Publishers, 2019. 200 s. ISBN 978-80-87950-68-5.

 

2 Comments

  • Philip Blanc Posted 28. mája 2021 15:41

    Thank you for taking the time to write such a wonderful, nuanced and balanced article. Sending you very best wishes from London, UK. Kind regards, Philip

    • Soňa Posted 29. mája 2021 16:53

      Philip I thank you and Eric Hubler for such an amazing and transformative book full of inner insides and inspirations. It was my great pleasure and honor to write about your book. I truly believe lot of readers will find and appreciate it’s deep wisdom on their way through life as I do. Kind regards, Soňa.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *