Recenzia knihy – William H. McRaven – Usteľ si

„Svet sa môže zmeniť kdekoľvek a môže ho zmeniť ktokoľvek.“

William H. McRaven

 

 

Cesta za lepším svetom. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako by vyzeral svet, ak by ste mali možnosť ho vy sami zmeniť? To, čo však potrebujete k dosiahnutiu tejto zmeny sú osobnostné črty ako je hrdosť, vôľa uspieť, sila nádeje a nezlomnosť ducha. Kniha Usteľ si vám ponúka desať lekcií – maličkosti, ktoré ak začnete vo svojom živote aplikovať, budú mať dosah nielen na kvalitu vášho života, rovnako však budú ovplyvňovať životy ľudí okolo vás. Myšlienka Richarda Evansa, ktorú si dovolím parafrázovať v tomto smere udiera klinec priamo po hlavičke: „Často na tej najtemnejšej oblohe dokážeme uzrieť tie najjasnejšie hviezdy.“ Počas svojho života si totiž nikdy nemôžete byť úplne istí, aká sila vo vás drieme, kým nie ste vystavení podmienkam, ktoré vás budú doslova brúsiť ako diamant. To, čo možno považovať za úspech a víťazstvo je, keď sa sami sebe stanete inšpiráciou, radcom, vedúcim vaše kroky cestou, ktorá veľakrát môže byť hrboľatá, ale bez tých nespočetných zastavení, momentov nádychu a vyčerpania, by ste nikdy nevideli tie drobné krásy lemujúce vašu nezameniteľnú púť životom. Veľakrát sa stáva, že keď vykročíte do neznáma, sami a otočení tvárou k slnku, natrafíte na ľudí, ktorí vám predajú kúsok svojej múdrosti. Za takého priateľa možno vnímať aj útlu knižku Williama H. McRavena. 21. mája 2014 predniesol Admirál William H. McRaven promočný príhovor absolventom Texaskej univerzity v Austine. Heslo univerzity znelo: „To, čo sa tu začne, zmení svet!“ So svojimi poslucháčmi sa podelil o desať lekcií, ktorým sa priučil počas námorníckeho výcviku jednotiek SEAL. Jednotlivé lekcie však neboli len o prekonávaní útrap výcviku, boli ale rovnako platnými myšlienkami aj pri prekonávaní nástrah života.

 

Ak chcete zmeniť svet, začnite tým, že si usteliete. Prvá úloha dňa, ktorá dokazovala disciplinovanosť.

„Ukazovala cit pre detail a v závere dňa mi pripomenula, že som niečo urobil dobre a môžem byť na to hrdý, i keď je to len maličkosť.“

Ustielanie postele bolo v rámci námorníctva jedinou nemennou vecou sprevádzajúcou každodennosť. Ako vo svojej reči prednášal William H. McRaven, pochopil, že život nebýva prechádzkou ružovou záhradou, a že nie vždy má vo svojich rukách kontrolu nad daným dňom. Prvá lekcia však nebola len o disciplíne. Bola o hľadaní útechy a motivácie vo chvíľach, keď váš svet môže zahaliť temnota. O možnosti, nájsť dôvod byť na seba hrdý i keď všetko okolo vás sa rúca.

Ak chcete zmeniť svet, nájdite niekoho, kto vám pomôže pádlovať. Už počas svojich začiatkov výcviku SEAL sa presvedčil o hodnote tímovej spolupráce, potrebe dokázať sa spoľahnúť na niekoho, kto vám pri plnení náročných úloh pomôže. Počas svojho príhovoru rozprával príbeh o nevyhnutnosti pomoci, keď velil všetkým tuleňom na západnom pobreží. Pôsobil ako komodor prvej špeciálnej námornej bojovej jednotky v Coronade. Ako námorný kapitán velil tuleňom po celom svete, avšak stačil jeden rutinný zoskok padákom, aby sa úplne všetko zmenilo.

„Nikto z nás sa nevyhne tragickým životným okamihom. Tak ako v malom gumovom člne počas námorníckeho výcviku, aj v živote potrebujete skupinu dobrých ľudí, ktorí vás dovedú do cieľa. Sami pádlovať nemôžete. Nájdite niekoho, s kým sa podelíte o život. Skamaráťte sa s toľkými ľuďmi, s koľkými môžete, a nezabudnite, že váš úspech závisí od iných.“

Ak chcete zmeniť svet, merajte ľudí podľa toho, aké veľké majú srdce. Počas svojho rozprávania venoval niekoľko myšlienok Tommymu Norrisovi, ktorému vo Vietname udelili Medailu cti. Ako vo svojich spomienkach hovoril, bol to útly muž, o ktorom sám pochyboval, že by preskákal výcvik.

„Podstatou celého výcviku tuleňov bolo niečo dokázať. Dokázať, že na veľkosti nezáleží. Dokázať, že farba pleti nie je dôležitá. Dokázať, že peniaze z vás nerobia lepších ľudí. Dokázať, že odhodlanosť a pevná vôľa sú dôležitejšie než talent.“

Ak chcete zmeniť svet, spamätajte sa z toho, že sa z vás stali bábovky, a kráčajte ďalej. V tejto lekcii hovoril o inšpiratívnom človeku so životným príbehom plným odhodlania a hrdosti. Poručík Moki Martin, ktorý po nehode na bicykli strávil 35 rokov na vozíčku. Stal sa z neho uznávaný maliar a zakladateľ triatlonovej súťaže Super Frog Triathlon, ktorá sa v Coronade koná každý rok.

„Je jednoduché viniť za svoj životný údel vonkajšie okolnosti a prestať sa snažiť v domnienke, že vám osud nepraje. Takisto si môžete myslieť, že vašu budúcnosť určuje iba to, kde ste vyrastali, ako sa k vám rodičia správali či do akej školy ste chodili. Nemôžete byť ďalej od pravdy. Obyčajných ľudí aj veľké osobnosti definuje to, ako si vedia poradiť s nespravodlivosťou života.“

Ak chcete zmeniť svet, nebojte sa cirkusu. Neúspech vás zocelí. Počas svojho rozprávania sa William H. McRaven dotkol témy neúspechu príbehom so svojím plaveckým partnerom – Marcom Thomasom. Cirkus v prípade neúspechu na tréningu predstavoval ďalšie dve hodiny cvičenia, ktoré sprevádzali neustále zapárania od námorných veteránov, ktorých ambíciou bolo to, aby  výcvik dokončili iba tí najsilnejší.

„V živote budete čeliť mnohým cirkusom. Zaplatíte za svoje zlyhania. Ak však vytrváte, neúspechy vás poučia a zocelia a budete pripravení zvládnuť aj najťažšie životné okamihy.“

Ak chcete zmeniť svet, do zdolávania prekážok sa vrhajte po hlave. Táto lekcia so sebou niesla múdrosť, ako prekonať úzkosť a veriť, že dokážete urobiť čo treba. Riskovanie, ako ďalej prednášal William H. McRaven, bolo zvyčajne vypočítané, premyslené a dobre naplánované. Vojaci si vždy uvedomovali svoje hranice, ale viera vo vlastné schopnosti ich vždy podnecovala natoľko, aby sa spomínané riziko aspoň pokúsili podstúpiť.

„Život je boj, počas ktorého nám neustále hrozí zlyhanie. Lenže tí, čo žijú v strachu pred zlyhaním, utrpením či ťažkosťami, nikdy nevyužijú naplno svoj potenciál. Ak nebudete posúvať svoje hranice, neskĺznete občas po lane hlavou dopredu, nebudete si trúfať, nikdy nezistíte, čoho ste v živote naozaj schopní.“

Ak chcete zmeniť svet, necúvajte pred žralokmi. Vzoprite sa tyranom. Odvaha – pozoruhodná vlastnosť. Ak chýba, vašu cestu budú podmieňovať kroky iných ľudí. Ak ju máte, stanete sa nezastaviteľnými. William H. McRaven v tejto časti hovoril najmä o dôležitosti odvahy, bez ktorej je človek vydaný na milosť životným pokušeniam. Vyslovil myšlienku, že ľudstvu bez odvahy budú vládnuť tyrani a despoti.

„Ak chcete v živote niečo dosiahnuť, doplávať v noci do cieľa, musíte vynikať odvahou. Odvaha je v každom z nás. Hľadajte poriadne a nájdete jej plné priehrštia.“

Ak chcete zmeniť svet, dajte sa do spevu, aj keď sa ocitnete po krk v bahne. Rozdávajte ľuďom nádej. Príbeh, ktorý odznel v tejto časti, hovoril o sile jednotlivca, s darom inšpirovať ľudí okolo seba, a tým im dodať potrebnú nádej. William H. McRaven rozprával o tom, čo znamená v námorníctve Pekelný týždeň, ktorého cieľom je vyradiť slabé články.

„Nádej je najmocnejšia sila na svete. Nádejou dokážete inšpirovať národy k veľkým činom. Nádejou dokážete zdvihnúť zo zeme utláčaných. Nádejou dokážete zmierniť bolesť z neznesiteľnej straty. Na zmenu niekedy stačí jednotlivec. Všetci sa raz ocitneme po krk v bahne. Vtedy je čas hlasno spievať, široko sa usmievať, povzbudiť ľudí okolo seba a dať im nádej, že zajtra svitne na lepšie časy.“

Ak chcete zmeniť svet, neopovážte sa zazvoniť na zvonec. Záverečné slová a myšlienky patrili Adamovi Batesovi – vojakovi špeciálnych jednotiek, ktorý počas misie prišiel o obe nohy, avšak s hrdosťou a nezlomnosťou ducha prijímal svoj osud. Zamyslenia, ktoré William H. McRaven následne vyslovil, boli venované životu a jeho náročným momentom.

„Život je plný ťažkých chvíľ. A predsa sa vždy nájde niekto, kto je na tom horšie ako vy. Ak sa budete celé dni ľutovať, trápiť sa pre to, ako sa k vám ktosi zachoval, bedákať nad svojím životným údelom, zvaľovať vinu na osud, na niekoho iného alebo niečo iné, budete mať dlhý a ťažký život. Ak sa, naopak, odmietnete vzdať svojich snov, budete stáť so vztýčenou hlavou a napriek nepriazni osudu si zachováte silu, budete mať taký život, aký si ho urobíte – a môže byť naozaj úžasný. Neopovážte sa zazvoniť na zvonec.“

Admirál William McRaven svojím príhovorom doslova otvoril témy, ktoré presne definujú charakter človeka. Každá kapitola priniesla so sebou ponaučenie a myšlienku, ktorá začne sprevádzať vašu každodennú realitu, pokiaľ sa rozhodnete zmeniť svet. Prostredníctvom tejto knihy sa zamyslíte nad vašou vnútornou silou a odhodlaním, s ktorým kráčate životom. Občas vás vaša životná cesta postaví pred skúšku, kde bude preverovaná vaša sila osobnosti z každej strany. A v tom momente sa v živote môže objaviť pád. Možno séria zdanlivo nekončiacich pádov, kedy vnútorne môžete pocítiť, že ste presiahli svoje hranice. Fyzické, emocionálne i mentálne. Nikdy však nad sebou nezlomte nádej, že to zvládnete. Život vám ponúka iba lekcie, ktoré dokážete zdolať. Na prvý pohľad môžu pôsobiť desivo, môžete sa sami seba pýtať, či by predsa len nebolo správne stočiť sa iným smerom, než sa daná cesta javí. Kamene na vašej ceste ale nezmiznú tým, že prestanete vnímať ich existenciu. Zmiznú za predpokladu, že si vyhrniete rukávy a každý jeden odvalíte. Sami. A možno niektoré s pomocou priateľov. Avšak ak sa vzdáte, ak umlčíte ten malý hlas v sebe, ktorý vás neustále povzbudzuje, že to predsa len dokážete – tak nikdy neobjavíte tú ozajstnú silu, driemajúcu a čakajúcu na svoje prebudenie. Dajte si preto prosím celoživotný záväzok, že jedného dňa, keď sa obzriete na svoj život a budete rekapitulovať svoje vzlety a pády – bude tieto myšlienky sprevádzať hrdosť, úsmev a vďačnosť, pretože každý deň vášho života, bol malým triumfom na ceste k osobnosti, ktorou ste sa stali.

 

 

„Buďte pyšní na svoje jazvy. Pripomínajú vám, že máte vôľu žiť.“

Paulo Coelho

 

 

Vydavateľstvo: Tatran

Rok vydania: 2017

Počet strán: 112

Rozmer: 125×195 mm

ISBN: 978-80-222-0897-0

Kniha dostupná na: Kniha Usteľ si | Knihy pre každého (knihyprekazdeho.sk)

McRaven, W. H. 2017. Usteľ si. Bratislava: Tatran, 2017. 112 s. ISBN 978-80-222-0897-0.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *